Okolie a aktivity

0
Turistikých chodníkov
0
km cyklistickych tras
0
Vodopádov
0
Sprístupnených jaskýň

Príroda a turistika

Národný park Slovenský raj nachádzajúci sa vo východnej časti Slovenska chráni jednu z najväčších ľadových jaskýň na svete a príťažlivú krajinu krasových planín, tiesňav, vodopádov a jaskýň.

Veľkým prírodným bohatstvom národného parku je prevažne smrekový les pokrývajúci až 90 % jeho rozlohy. Vďaka minerálne bohatému vápencovému podkladu sa miestna flóra vyznačuje vysokou pestrosťou. Stavovce sú zastúpené 200 druhmi, okrem iných aj medveďom, rysom, vlkom a jeleňou, srnčou a diviačou zverou. V skalách hniezdi viacero druhov dravých vtákov a spevavcov.

V blízkosti chaty Stará Horáreň sa nachádza veľké množstvo značených turistických trás začínajúcich z Dediniek a z Podleska – Geravy, Zejmarská roklina, Havrania skala, Suchá Belá, Prielom Hornádu, Tomášovský výhľad, Kláštorisko a iné.

  • Na skok sú tiež početné jaskyne ktoré stoja za návštevu.
  • Dobšinská ľadová jaskyňa (15km)
  • Ochtinská aragonitová jaskyňa (35km)
  • Krásnohorská jaskyňa (35km)
  • Gombasecká jaskyňa (38km)
  • Domica (45km)

Ubytovaní hostia maju zľavu na 20 % vstup do Krásnohorskej jaskyne v sprievode skúsených vodcov v kompletnom jaskyniarskom výstroji

Často vyhľadávaným miestom je aj Palcmanská Maša, ktorá je najväčšia vodná nádrž na území Slovenského raja, vytvorená na hornom toku rieky Hnilec, v kotlinovitom rozšírení údolia pod južnými skalnatými zrázmi Geráv. Od horskej chaty Stará Horáreň sa nachádza 25minút  cestou autom.

Slovensky Raj
Dobsinska ladova jaskyna

Cyklistika

Cyklo mapa region spis

V území Slovenského raja a jeho blízkom okolí existuje viac ako 500 kilometrov kvalitne vyznačených cykloturistických trás. Územie tiež pretínajú dve cyklomagistrály, a to Spišská a Hnilecká. Väčšia časť týchto trás je vzhľadom na svoj terén vhodná najmä pre zdatnejších cyklistov na horských bicykloch.

Stiahnite si Mapa-Cykloregión-Spiš

Nordic walking

V okolí obce Stratená sú novo vybudované 4 okurhy pre nordic walking v dĺžke od 4 do 12,6 km. Všetky trasy majú štart i cieľ v Stratenej a vedú cez Stratenský kaňon, Stratenskú pílu, po turistických trasách cez Malé a Veľké Zajfy, do obce Dedinky, i na Geravy. Konkrétne mapy a profily týchto trás nájdete na nižšie uvedených linkoch:

Stratená – Stratenský kaňon – stratená : https://pretekaj.sk/sk/trate/311
Stratená – Veľké a Malé Zajfy – Stratená : https://pretekaj.sk/sk/trate/313
Stratená – Malé Zajfy – Stratená : https://pretekaj.sk/sk/trate/314
Stratená – Dedinky – Geravy – Stratená : https://pretekaj.sk/sk/trate/312

Nordic Walking

Lyžovanie

Ski Centrum Mraznica Hnilčík

Blízke okolie ponúka niekoľko možností lyžovania tak zjazdového ako aj bežeckého a skialpinizmu.

Zjazdové lyžovanie :
Ski Gugel Mlynky
Ski Mlynky – Biele Vody
Ski Mlynky – Dedinky
Ski Telgárt
Scm Mraznica Hnilčík

Bežecké lyžovanie :
Areál bežeckého lyžovania Dobšinská ľadová jaskyňa
Areál bežeckého lyžovania Mlynky – Biele Vody
Všešportový areál Grajnár

Skialpinizmus :
Na Královú Hoľu
Sedlo Grajnár – Geravy
Dobšinský kopec – Gugel

Ferraty, Skalolezenie a ladolezenie v Slovenskom Raji

Horolezecké aktivity na skalnej galérii Tomášovský výhľad– husto posiatej istiacimi stanovišťami. Galéria je 40m vysoká. Je to jediný vyhradený areál pre skalolezenie v Národnom parku Slovenský raj.
Na Tomášovskom výhľade máme pre Vás pripravené napríklad adrenalínové zlaňovanie , základný horolezecký kurz a pre zdatnejších sú pripravené cesty rôznej obtiažnosti.

Novou adrenalínovou aktivitou ktorú ponúkame je základný kurz ľadolezenia priamo v kaňonoch Slovenského raja. Lezenie je možné len vo vyhradených lokalitách. Tiesňava Suchá Belá-hlavný tok , Tiesňava Sokolia dolina-hlavný tok , Tiesňava Kláštorská rokllina-hlavný tok a vyhradený areál Letanovský mlyn s jedným dominantným ľadopádom.

Ferrata HZS Kyseľ – jednosmerná ferratová trasa v rokline Kyseľ (dĺžka ferratového úseku 1470m, 430 stupačiek, 320 m istiaceho lana, 150 oceľových konzol.

Roklina Veľký Sokol

Lanový park

Tarzania Ostrá Skala

Lanový park Tarzania Ostrá skala

Tento lanový park je jednou z desiatich z radu TARZANIA na Slovensku. Nachádza sa 1,5 km od  Dobšinskej ľadovej jaskyni, v blízkosti Ranča pod Ostrou skalou. Je postavený z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou. Čaká na Vás niekoľko fantastických lanoviek a niektoré naozaj vysoké prekážky. Súčasťou lanového parku je aj trasa pre najmenších lezenia chtivých Tarzančekov, takže si tu prídu na svoje aj rodinky s deťmi.

Tento lanový park je jednou z desiatich z radu TARZANIA na Slovensku. Nachádza sa 1,5 km od Dobšinskej ľadovej jaskyni, v blízkosti Ranča pod Ostrou skalou. Je postavený z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou. Čaká na Vás niekoľko fantastických lanoviek a niektoré naozaj vysoké prekážky. Súčasťou lanového parku je aj trasa pre najmenších lezenia chtivých Tarzančekov, takže si tu prídu na svoje aj rodinky s deťmi.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/d/6/d6ed4bbe-6aaa-4976-a55b-c29ccf564f1c/starahoraren.sk/web/wp-content/plugins/advanced-iframe/includes/advanced-iframe-main-after-iframe.php on line 259